Individulanim pristupom pacijentu ljekari naše ustanove kreiraju protokole stimulacije, uzimajući u obzir medicinske parametere svake pacijentice.
Prvu fazu postupka vantjelesne oplodnje predstavlja hormonska stimulacija jajnika kojom nastojimo da dobijemo optimalni broj broja jajnih ćelija.
Najčešći protokoli stimulacije su dugi i kratki protokol, odnosno protokoli sa GnRH agonistom ili GnRH antagonistom.
DUGI PROTOKOL
Protokol sa agonistom – dugi protokol najprije podrazumijeva pripremu za postupak stimulacije jajnika i obično počinje od 18. dana prethodnog ciklusa kada se uključuje terapija antagonistima. Taj postupak traje oko dvije sedmice do dobijanja ciklusa, a u tom poriodu potrebno je uraditi hormonski status koji nam daje uvid u reakciju organizma na terapiju.
Dugi protokoli ranije su bili mnogo više u upotrebi. Primjenjuju se i danas, najčešće kod pacijenata sa endometriozom, za koje je to najčešći protokol izbora.
KRATKI PROTOKOL
Protokol sa antagosnitom – kratki protokol, počinje drugog ili trećeg dana ciklusa i traje desetak dana. Ovo je protokol izbora za najveći broj pacijentica, a pogotovo kod pacijentica sa policističnim jajnicima u cilju izbjegavanja hiperstimilacije jajnika (OHSS).
Antagonisti, jednako kao i agonisti daju se radi bolje kontrole ovulacije, a ginekolozi učinak terapije prate folikulometrijama i hormonskim statusom.
KRATKI MODIFIKOVANI PROTOKOL
U situacijama kada pacijentica ima više od 38 godina ili slabo reaguje na terapiju primjenjujemo kratki modifikovani protokol koji podrazumijeva upotrebu Clomiphen citrata ili Letrozol-a za stimulaciju ovulacije. Budući da ovi protokoli djeluju loše na endometrijum uključuju se i gonadotropini (Menopur, GonalF, Merional i dr.) te se u tom slučaju radi o kratkom modifikavanom protokolu.Ovaj protokol se sprovodi uz strogi nadzor ginekologa.
Kada folikuli dostignu odgovarajuću veličinu, promjera od 18 do 22 mm i ljekar procjeni da je pravo vrijeme za kraj stimulacije jajnika, oba protokola se završavaju injekcijom koja je među pacijentima poznata kao STOP injekcija. Važno je da pacijenti prate šemu terapije koju su dobili na početku stimulacije ovulacije, kao i da STOP injekciju apliciraju u za to tačno predviđeno vrijeme.
36 sati nakon ove injekcije slijedi aspiracija - punkcija jajnih ćelija i njihova priprema za fertilizaciju.
Svaka stimulacija ovulacije vođena je od strane tima ljekara naše ustanove i prilagođena individualnim potrebama svake pacijentice tako da pacijenti tokom stimulacije dolaze na praglede kada se mjeri promjer folikula, te određivanjem hormonskog statusa, prati reakcija organizma na terapiju. Ovaj, izuzetano važan dio svakog postupka vantjelesne oplodnje važno je da prođemo zajedno, uz uzajamno povjerenje.