SAVJETOVALIŠTE I AMBULANTA ZA MENOPAUZU
Dr. Vesna Ćuric, specijalista ginekologije i akušerstva
10 NAJČEŠĆIH PITANJA O MENOPAUZI
- Kako da se izborim sa gljivičnim infekcijama koje su učestalije u menopauzi?1
- Šta mogu da uradim povodom urinarne inkontinencije
- Koliko često treba da dolazim na ginekološke preglede tokom menopauze?
- Da li hormonska terapija može pomoći kod simptoma menopauze i da li je bezbjedna za mene?
- Kako menopauza utiče na zdravlje kostiju?
- Zašto imam promjene u raspoloženju i kako da ih ublažim?
- Da li su valunzi i noćno znojenje normalni simptomi i koliko će trajati?
- Da li menopauza utiče na seksualni život?
- Koje su opcije za upravljanje promjenama u težini i metabolizmu tokom menopauze?
Zbog hormonalnih promjena, vaginalna flora može se promijeniti, čime se povećava rizik od gljivičnih infekcija. Probiotici specijalizovani za ovu vrstu problema mogu pomoći u očuvanju zdrave flore. Takođe, postoje kreme i losioni koji su korisni. Važno je održavati pravilnu ishranu, redovnu probavu, higijenu, nositi pamučni veš i voditi zdrav način života.
Učestalo mokrenje ili nevoljno curenje mokraće uslijed gubitka estrogena su česti problemi u menopauzi. Vježbe za jačanje mišića karlice i određene kreme mogu biti od pomoći. Jedna od najefikasnijih opcija za blaže do umjerene oblike urinarne inkontinencije je laserska rejuvenacija, koja podiže i učvršćuje vaginalne mišiće.
Redovni pregledi, obično jednom godišnje, su ključni za praćenje zdravlja, posebno u vezi sa promjenama u materici i jajnicima.
Hormonska terapija je opcija za smanjenje simptoma menopauze, ali nije pogodna za svaku ženu. Važno je da ljekar, na osnovu vaše anamneze i nalaza, procijeni da li je ova terapija odgovarajuća za Vas.
Smanjenje estrogena može dovesti do osteoporoze. Redovni pregledi gustine kostiju, kao i po potrebi dodaci kalcijuma i vitamina D se preporučuju.
Hormonalne fluktuacije mogu izazvati promjene raspoloženja. Postoje različiti načini liječenja, uključujući terapiju, promjene u načinu života, fizičku aktivnost i razgovor sa psihologom.
Ovi simptomi su veoma česti u menopauzi i mogu trajati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina. Prirodni preparati poput fitoestrogena ili bioidentičnih hormona mogu pomoći u smanjenju simptoma.
Neke žene mogu osjetiti smanjenje libida ili bol tokom odnosa zbog vaginalne suvoće. Postoje tretmani i proizvodi ( hijaluronske i druge kreme) koji mogu poboljšati seksualno zdravlje i opšto stanje vagine.
Hormonalne promjene mogu usporiti metabolizam i izazvati povećanje tjelesne težine. Pravilna ishrana i vježbanje su ključni za održavanje zdrave težine. Postoje namirnice koje su posebno korisne tokom menopauze, kao i one koje treba izbjegavati. Ako je potrebno smanjiti težinu, preporučuje se konsultacija sa stručnjacima koji mogu napraviti prilagođen program ličnim potrebama i ciljevima.