
U tekstu koji slijedi napisali smo detaljan vodič na ovu temu koji obuhvata odgovore na sljedeća pitanja:
Vantjelesna oplodnja – sadržaj teksta:
- Šta je IVF postupak?
- Kada i kome se preporučuje vantjelesna oplodnja?
- Umjetna oplodnja i utvrđivanje neplodnosti
- Šta očekivati na prvim konsultacijama sa ljekarom pred početak tretmana?
- Vantjelesna oplodnja – vrste?
- Šta je ICSI oplodnja?
- Šta je inseminacija?
Šta je IVF postupak?
Prvi uspijeh u svijetu postignut je 1978. godine u Engleskoj kada je iz postupka vantjelesne oplodnje rođena, sada već najpoznatija IVF beba, Luiza Braun. IVF postupak je kao metoda proglašena najznačajnijim postignućem medicine 20. Vijeka. Od tada do danas u svijetu je rođeno više od 8 miliona djece začete metodom koja se zove vantjelesne oplodnja ili potpomognuta oplodnja.
Uspjeh liječenja zavisi od metode koja se primjenjuje, uzroka neplodnosti i najviše o dobi žene. Prije 40 godina uspjeh koji je ostvarivala potpomognuta oplodnja je bio sporadičan i iznosio je 2% -5%.
Danas je vantjelesna oplodnja najuspješniji način liječenja neplodnosti, tako da većina parova do željenog potomstva dođe u prosjeku nakon tri ili četiri postupka vantjelesne oplodnje. Čak i u idealnim uslovima uspjeh nikada i nigdje nije zagarantovan. Postoje parovi kojima uspije prvi pokušaj vantjelesne oplodnje, potom oni koji uspiju nakon nekoliko puta i nažalost, istina u malom broju, i oni koji nikada ne ostvare potomstvo.
Kada i kome se preporučuje vantjelesna oplodnja?
Vantjelesna oplodnja se, u početku razvoja ove metode, preporučivala ženama sa neprohodnim jajovodima, ali već nekoliko decenija unazad medicina je ustanovila i druge razloge. Potpomognuta oplodnja preporučuje se kod poremećaja ovulacije kod žena te kvaliteta i kvantiteta spermatozoida kod muškaraca.
Iako nisu svi parovi kandidati za vantjelesnu opolodnju, budući da postoji nekoliko metoda biomedicinski potpomognute opolodnje, najčešće indikacije za IVF postupak su životna dob, poremećaji ovulacije i oštećeni jajovodi kod žene, oboljena poput endometrioze, adenomioze, mioma.
Vantjelesna oplodnja se kao jedina metoda preporučuje i kod smanjene muške plodnosti.
Vantjelesna oplodnja i utvrđivanje neplodnosti
Svjetska zdravstvena organizacija paru koji je stariji od 35 godina preporučuje da već nakon 6 mjeseci bezuspješnih nastojanja da ostanu u drugom stanju potraže pomoć u vidu umjetne uplodnje, dok je granica za IVF postupak za parove koji su mlađi od 35 godina - godinu dana.
Vaš termin za konsultacije na temu vantjelesne oplodnje možete da zakažete klikom na našu kontakt stranicu ili pozivom na jedan od sljedećih brojeva:
• 051 232 100
• 051 232 102
• 051 217 100
Prema zvaničnoj medicinskoj statistici kod 30% parova kojima je neophodna umjetna uplodnja riječ je o ženskom, zatim u oko 30% muškom uzroku neplodnosti, a u jednakom broju razlog neplodnosti su i oba partnera. Kod 20% parova kojima je neophodna vantjelesna oplodnja riječ je o idiopatskom sterilitetu (nepoznati uzrok).
Zato odmah na početku ispitivanja uzroka neplodnosti stručnjaci preporučuju da se uradi nalaz spermograma kojim se utvrđuje muška plodnost, potom set nalaza za ženskog partnera o kojima ćemo pisati u nastavku teksta.
Šta očekivati na prvim konsultacijama sa ljekarom pred početak tretmana?
Preporučljivo je da par na prve konsultacije u vezi vantjelesne oplodnje dođe zajedno. U klinici Medico-S postoji mogućnost jednodnevne dijagnostike tako da se radi spermogram za muškog partnera, potom slijede detaljan razgovor, ginekološki i UZV pregled žene.
Spermiogram je zapravo analiza ejakulata gdje gledamo bazično tri najvažnija parametra, a to su broj i koncentracija spermatozoida, zatim pokretljivost i treći važan parametar je oblik i morfologija spermatozoida.
Svaki od navedenih kriterijuma ima parametre koje je zadala SZO i tu su postavljene najniže vrijednosti gdje se statistički, na velikom broju uzoraka, zaključuje ispod kojih brojeva se može očekivati smanjena plodnost. I to predstavlja prvi korak u obradi para kod postupka vantjelesne oplodnje.
Obrada pacijentica nešto je komplikovanija i tu se najprije rade najosnovnije, standardne pretrage kao što su pregled i UZV, cervikalni brisevi i PAPA test. Međutim, kod UZV pregleda, u reproduktivnoj medicini, izrazito su važni: veličina i oblik maternice, potom kako izgledaju jajnici i da li na njima postoji cista ili neki drugi problem koji bi ukazivao na razlog nemogućnosti začeća. Za ljekara je važno i da se uvjeri i kako jajnik radi i da li na njemu ima folukula.
Folikuli su mali mjehurići na jajniku koji sadrže tečnost i jajnu ćeliju. Metodom koja se zove AFC (Antral follicle count) ginekolog na osnovu broja folikula zaključuje kakva je rezerva janika.
Ipak, kompletniju sliku o zdravstvenom stanju pacijentice imamo tek nakon što dobijemo hormonski status koji podrazumijeva nalaze: FSH, LH, E2, TSH, FT4, Progesteron, Prolaktin i AMH, kao i dodatne dijagnostičke metode koje uključujemo prema potrebi.
Vantjelesna oplodnja – vrste?
Vantjelesna oplodnja podrazumijeva In vitro fertilizaciju (IVF postupak) ili klasični IVF postupak + intracitoplazmatska injekcija spermatozoida (ICSI).
GIFT i ZIFT metoda su davno napuštene i prevaziđene razvojem savremenih IVF/ICSI metoda.
Šta je ICSI oplodnja?
Ranije smo naveli da se danas koriste klasična IVF i ICSI metoda vantjelesne oplodnje
- In vitro fertilizacija (IVF) ili klasični IVF postupak
- Intracitoplazmatska injekcija spermatozoida (ICSI)
Tokom klasičnog IVF postupka (In Vitro Fertilization) jajne ćelije se spajaju sa spermatozoidima u laboratorijskim uslovima čime se dozvoljava da najbolji spermatozoidi sami izaberu jajnu ćelije.
IVF postupak kao metodu primjenjujemo u slučaju manjeg broja spermatozoida sa dobrom progresivnom pokretljivošću.
Za razliku od klasičnog IVF postupka gdje se dozvoljava da u laboratorijskim uslovima spermatozoid nađe put do jajne ćelije, ICSI je metoda tokom koje se bira jedan spermatozoid koji se pomoću specijalnog invertnog mikroskopa i precizne aparature, mikromanipulatora, unosi u jajnu ćeliju.
Šta je inseminacija?
Inseminacija je najjednostavniji i najmanje invazivan postupak medicinski potpomognute oplodnje, koji može da pomogne u začeću kod blažih uzroka neplodnosti.
Pročitajte još ...