
Vaginalne infekcije u trudnoći - učestalost i liječenje
Promjena nivoa hormona u trudnoći nepovoljno djeluje na stabilnost vaginalne flore. PH vrijednost koja je 4.5 ili više, jasan je pokazatelj da je došlo do razvoja bakterija i to je put ka vaginalnoj infekciji. Najčešće bakterije koje uzrokuju vaginalne infekcije su one koje se već nalaze u fiziloškoj flori vagine, ali u normalnim okolnostima – u vrlo maloj količini. Naime, prirodna kiselost vagineonemogućava razmnožavanje bakterija.
Glavni faktor učestalosti infekcija u trunoći je u činjenici da zbog hormoskih promjena slabi kiselost vagine te je ona podložnija razvoju bakterija. Drugi razlog je uticaj hormona progesterona na glatke mišiće koji postaju opušteniji i takođe pogoduju razvoju većeg broja bakterija.
Infekciju prepoznajemo po iscjetku, sekretu iz vagine koji postaje obilniji, mijenja boju u smislu da nije više bijeli nego je žuto-zeleni, žućkast a može biti i sivi. Nerijetko, mijenja i konzistenciju te postaje gust ili sirast. Često ga prati neugodan miris koji je nemoguće ne primjetiti, a javlja se i nelagoda poput svrbeži, peckanja i crvenila
Najefikasnija metoda sprečavanja infekcije bebe nakon porođaja je provjera da li je trudnica kolonizirana bakterijom streptococcus agalactia (BSHB ) te primjenom antibiotske terapije pri porođaju. Uzima se svim trudnicama između 35 -37 nedelje trudnoće iz stražnjeg djela vagine i anorektalnog područja.
U trudnoći je iscjedak uvijek obilniji zato što velika količina estrogena stimuliše veću količinu sluzi tako da je ovo normalna pojava ukoliko je ne prati promjena boje i neugodan miris.
Vaginalne gljivične infekcije u trudnoći
Infekcija gljivicama ili kandidijaza je infekcija intimnog područja izazvana gljivicama candida albicans. Nije polno prenosiva bolest ali se simptomi mogu razviti nakon nezaštičenog odnosa i kod partnera pa se savjetuje i lječenje partnera.
U najvećem broju slučajeva takve infekcije ne ugrožavaju trudnoću i plod, ali zbog svojih neugodnih simptoma mogu smanjiti kvalitet života trudnice. Simptomi su: svrab, crvenilo, osjećaj žarenja i peckanja te pojačan sirast iscjedak bez mirisa.
Trudnice ne bi trebalo da koriste terapiju bez preporuke ginekologa, a jedan od razloga je i što se vaginalna kandidijaza sporije liječi i potrebna je duža primjena preparata. Za vrijeme lječenja preporučuje se smanjeno uzimanje šećera, unos dovoljno tečnosti, nošenje pamučnog veša i primjena probiotika.
Da li vaginalne infekcije mogu biti opasne u trudnoći?
Infekcije mogu biti opasne u trudnoći zato što se proizvode toksini koji mogu da dovedu do upale plodnih ovoja i posljedično pokretanja kontrakcija i prijevremenog porođaja.
Infekciju je moguće prevenirati i na vrijeme lječiti tako što se u sklopu planiranja trudnoće mogu uraditi brisevi na polno prenosive bolesti, a nakon što smo saznali da smo trudni u fiziološkoj trudnoći se rade: na kraju prvog trimestra i na kraju drugog trimestra cervikalni ili vaginalno- rektalni brisevi na streptococcus agalactia /BHSB /. Po dobijanju nalaza, ako utvrdimo postojanje infekcije – liječimo je ciljanom terapijom
Trudnicama koje su sklone infekcijama preventivno preporučimo uzimanje probiotika. Infekcije u trudnoći često se ne mogu spriječiti, ali je moguće smanjiti rizik za pojavu infekcija pravilnim održavanjem higijene intimnog područja, zdravom i uravnoteženom ishranom te odgovornim ponašanjem koje utiče na zdravlje djeteta i uspješnu trudnoću.