
Hlamidiju izaziva bakterija Chlamydia trachomatis koja se prenosi polnim odnosom s osobom koja je zaražena. Ova bakterijska infekcija je jedna od najčešćih polno prenosivih bolesti u svijetu i može izazvati različite simptome i komplikacije ako se ne liječi na vrijeme. Bakterija može inficirati sluznicu urogenitalnog sistema, rektuma, grla i očiju. Hlamidija se može prenijeti i s majke na dijete tokom poroda.
Simptomi hlamidije mogu se pojaviti od nekoliko dana do nekoliko nedjelja nakon izlaganja bakteriji. Međutim, mnogi ljudi koji imaju hlamidiju nemaju ili imaju vrlo blage simptome. To znači da mogu da šire infekciju drugima. Neki od mogućih simptoma hlamidije su:
- Bol ili peckanje pri mokrenju,
- Neuobičajeni iscjedak iz vagine, penisa ili anusa,
- Krvarenje između menstruacija ili nakon polnog odnosa,
- Bol u donjem dijelu stomaka ili materici,
- Bol ili krvarenje tokom ili nakon analnog seksa,
- Crvenilo, svrab ili iscjedak iz očiju,
- Grlobolja.
Ako se hlamidija ne liječi, može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su:
- Neplodnost kod žena
- Neplodnost kod muškaraca
Hlamidija može da izazove pelvičnu inflamatornu bolest (PID) i ona predstavlja infekciju gornjeg dijela ženskog reproduktivnog sistema, koja može oštetiti jajovode, maternicu i jajnike. Oštećeni jajovodi mogu biti blokirani ili stvoriti ožiljke koji sprječavaju prolazak jajne ćelije do maternice ili sperme do jajne ćelije. To može dovesti do ektopične trudnoće, koja je opasna po život ili do potpune neplodnosti. Procjenjuje se da oko 10-15% žena s hlamidijom razvije PID, a oko 10-20% žena s PID-om postane neplodno.
Hlamidija može uticati na plodnost kod muškaraca, iako je to rjeđe nego kod žena. Hlamidija može biti uzrok upale prostate, testisa i epididimisa, što može smanjiti kvalitet i količinu sperme. Hlamidija takođe može oštetiti DNK sperme, što može uticati na oplodnju i razvoj embriona. Procjenjuje se da oko 2-5% muškaraca s hlamidijom ima problema s plodnošću.
- Epididimitis kod muškaraca, što može izazvati bol i oticanje testisa i neplodnost
- Reaktivni artritis kod oba pola, koji može uzrokovati bol i upalu zglobova, očiju i mokraćnog sistema
- Konjunktivitis kod novorođenčadi koja su se zarazila tijekom poroda, što može dovesti do sljepoće
Liječenje hlamidije je jednostavno i efikasno. Obično se propisuje jedna doza antibiotika (azitromicina) ili sedmodnevna doza antibiotika (doksiciklina). Važno je da vi i vaš partner završite cijeli ciklus liječenja i da se suzdržite od polnog odnosa dok se ne izliječite. Pored toga se preporučuje da se testirate na druge polno prenosive bolesti kao što su gonoreja, sifilis, HIV i hepatitis B.
Prevencija hlamidije je moguća uz pravilnu upotrebu kondoma tokom svakog polnog odnosa. Takođe je važno redovno se testirati na hlamidiju ako imate više polnih partnera, mijenjate partnere često ili ste imali raniju infekciju. Ako ste pozitivni na hlamidiju, obavijestite sve svoje partnere u posljednjih šest mjeseci kako bi se i oni mogli testirati i liječiti.
Hlamidija je česta i ozbiljna polno prenosiva bolest koja može imati dugoročne posljedice za vaše zdravlje i plodnost. Zato je važno da se informišet o njoj, da se zaštitite kondomima i da se redovno testirate. Ako sumnjate da imate hlamidiju potražite pomoć ljekara i slijedite propisana uputstva u vezi sa liječenjem.
.