
Histeroskopija je dio endoskopskih hirurških minimalno invazivnih tehnika i može biti dijagnostička i operativna. Dijagnostička histeroskopija je pogodna za ispitivanje uzroka steriliteta, kod ponavljanja spontanih pobačaja, nepravilnih menstrualnih krvarenja, dijagnoze intrauterine patologije: mioma, polipa, zadebljanja sluznice materice, septuma-pregrada i drugo. Takođe, može se koristiti i u terapijske (operativne) svrhe, kako bi se odstranili polipi ili miomi, prekinule adhezije - priraslice ili uklonile druge promjene unutar materice. Prednosti histeroskopije su kratak oporavak i vraćanje svakodnevnim aktivnostima istog dana nema potrebe za uzimanjem lijekova protiv bolova u jednom aktu se postavlja dijagnoza i rješava problem.
Preporučuje se kod pacijentica koje su imale dva ili više neuspješnih IVF postupaka prije sljedećeg postupka jer povećava šansu za trudnoću i predstavlja „zlatni standard" u dijagnostici neplodnosti.
Histeroskop je poseban instrument koji se koristi za vizualni pregled unutrašnjosti materice (endometrijuma) i opremljen je svjetlosnim izvorom i malom kamerom na vrhu, što ginekolozima omogućava da jasno vide unutrašnjost materice na monitoru i utvrde eventualne abnormalnosti kao i da pod kontrolom oka operativno odstrane promjene.
Iako se izvodi ambulantno i predstavlja minimalno invazivnu tehniku - histeroskopija ipak predstavlja hirurški zahvat - pa je neophodna predoperacijska obrada i postojanje prave indikacije. Prebolovana akutna upala karlice (PID) je kontraindikacija za upotrebu histroskopije zbog mogućnosti ponovog aktiviranja žarišta u tijelu. Preporučuje se da se zahvat sprovodi kada je negativan mikrobiološki nalaz, odnosno ako je mikrobiološki bris pozitivan neophodno je prethodno sprovođenja antibiotske terapije.
U cilju što manjih komplikacija koje mogu nastati uslijed zahvata preporučuje se isključivanje infekcija, pravilno planiranje zahvata u skladu sa fazom ciklusa, hormonska priprema endometrijuma, pažljiva dilatacija cervikalnog kanala, laparoskopska kontrola po potrebi.
Histeroskopija je ambulantna procedura , što znači da pacijentkinja nakon zahvata ide kući. Dijagnostička i operativna histeroskopija može da se radi u lokalnoj ili opštoj kratkotrajnoj anesteziji zavisno od planiranog zahvata.